Polecane, Porady

Jak zacząć przygodę z kartingiem?

Pierwsze kroki, a w zasadzie pierwsze zakręty w poruszaniu się gokartem, to bez wątpienia najważniejszy okres w życiu każdego aspirującego kierowcy wyścigowego. Nieprzyjemny początek może bardzo łatwo zrazić każdego, bez względu na to, czy mówimy o kilkuletnim dziecku, czy też o aspirującym do ciekawego, dynamicznego hobby, dorosłym.
Rzecz jasna początek przygody z autami wyścigowymi, bo z całą pewnością można takim terminem określać gokarty, będzie wyglądał zupełnie inaczej z punktu widzenia dziecka oraz dorosłego.

Zabierz dziecko na tor gokartowy!

Zacznijmy od pierwszej opcji i wyjaśnijmy, jak powinien wyglądać sam początek jazdy gokartem w przypadku bardzo młodego kierowcy – rzecz jasna wiele będzie tutaj zależało od wieku.

  • Wiek ok. 5 lat. W takim przypadku bez wątpienia należy najpierw na spokojnie wprowadzić dziecko w świat sportów motorowych. W tym celu najlepiej jest umówić młodego adepta na indywidualne szkolenie, na którym profesjonalny instruktor będzie w stanie ocenić, czy jego nowy podopieczny jest przygotowany i zdolny do sprawnego poruszania się po torze, wykonywania podstawowych ćwiczeń i uczestniczenia w zajęciach szkoły jazdy.
  • Wiek ok. 5-6 lat. Jeśli Twoje dziecko pozytywnie przejdzie pierwszą próbę w postaci indywidualnego szkolenia, na którym okaże się, że ma już na tyle dużo refleksu i zdolności psychomotorycznych, by brać udział w zajęciach szkoły jazdy, zapisz je do takiej właśnie szkoły, gdzie pozna podstawowe zasady jazdy gokartem, rozwinie swoje umiejętności i będzie mogło poznać nowych kolegów i koleżanki.
  • Wiek 7-11 lat. W tym wieku warto postawić zarówno na szkołę jazdy, jak i indywidualne lekcje, aby zapewnić dziecku możliwość szybkiego rozwinięcia potrzebnych umiejętności i dołączenia do grupy średnio-zaawansowanych młodych kierowców. W tym wieku można już brać udział w pierwszych zawodach i treningach na torach zewnętrznych, także międzynarodowych.
  • Wiek 12-18 lat. Jeśli Twoje dziecko pragnie spróbować swoich sił w kartingu profesjonalnym, będzie miało co prawda dużo do nadrobienia, jednak intensywny trening pod opieką profesjonalnego instruktora może zniwelować braki. Z drugiej strony, karting może okazać się również wspaniałym hobby, okazją do poznania nowych kolegów i koleżanek, a także nauką bezpiecznej jazdy, która przyda się w przyszłości.

Poczuj adrenalinę!

Niezależnie od wieku, doświadczenia w prowadzeniu pojazdów i umiejętności, możesz być całkowicie pewien, że karting jest zabawą dla każdego. Jak zacząć przygodę z kartingiem, jeśli jesteś osobą pełnoletnią, a nigdy do tej pory nie miałeś kontaktu z jazdą wyścigową? Nic prostszego!

Prawda jest taka, że tory kartingowe są otwarte na wszystkich entuzjastów sportów motorowych. Nie ma znaczenia, jakie masz doświadczenie za kółkiem, a nawet, czy masz prawo jazdy. Już pierwsza lekcja pod okiem instruktora pozwoli Ci zorientować się, czy jest to zabawa dla Ciebie, a musisz wiedzieć, że na poziomie amatorskim nie ma w tym nic trudnego, a wyścigi są w pełni bezpieczne.

Wiele torów gokartowych organizuje amatorskie turnieje, a nawet regularne wyścigi, w których każdy może się sprawdzić. Warto zwrócić uwagę także na możliwość organizacji eventów i wydarzeń dla entuzjastów takiej zabawy – chodzi między innymi o imprezy okolicznościowe, jak chociażby wieczór kawalerski.

Jak więc zacząć? Jeśli mieszkasz w Warszawie, bez problemu znajdziesz sposób, by postawić pierwsze kroki na torze. Wystarczy odwiedzić jeden z torów gokartowych na terenie stolicy, a po chwili będziesz już siedzieć w bolidzie. To naprawdę nic trudnego, a taka zabawa nie wymaga wcześniejszego przygotowania – dla wielu entuzjastów jest to po prostu sposób na spędzenie wolnego wieczoru, jak na przykład wyjście na basen.

Czy warto?

Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję spróbować swoich sił na torze gokartowym, zawsze będzie czuł entuzjazm, by tam wrócić. Ogromny zastrzyk adrenaliny, a jednocześnie pełne bezpieczeństwo, to największe atuty tego sportu motorowego, który doskonale sprawdza się w przypadku każdej grupy wiekowej.